Tikri ir netikri akmenys

Akmenys, kaip ir kiti gamtos stebuklai, – tai tobulas Dievo kūrinys, kurio net neįtikinamiausios formos yra vienintelės, nepakartojamos, harmoningos. Jie gyvi ir stebuklingi, turi savo dvasią, ir, žinoma, gali kalbėti. Prakalbinti juos nesunku, jei tik atveri savo širdį ir priimi kaip išsiilgtą draugą. Jiems, kaip ir žmonėms, būdinga evoliucija. Vienos erdvės mineralai savo ypatybėmis ir spinduliais jungiasi su kitos erdvės mineralais ir suteikia vieni kitiems aukštesnes ar grubesnes vibracijas.

Žinoma, aš čia kalbu tik apie tikrus akmenis. Apie juos prirašyta daugybė knygų. Bet vien rašytu žodžiu pasitikėti sudėtinga, ypač kalbant apie rusų autorius. Deja, jie mums pasiekiamiausi. Keletas lietuvių kalba išleistų knygų apie akmenis tik padidina chaosą, tvyrantį toje srityje. Jose daug dalykinių klaidų, painiavos, neatitikimų tarp to, apie ką rašoma, ir to, kas iš tiesų randama gamtoje. Tiems, kurie rimtai domisi, būtų galima pasiūlyti skaityti indų, kinų, šveicarų, vokiečių, amerikiečių veikalus, įsigilinti į senuosius šaltinius, o galiausiai suderinti visa tai su savo vidiniu Mokytoju. Mineralų karalystė neįsileidžia smalsuolių, žingeidžių žmonių. Ji atsiveria tik tiems, kieno širdyje yra Meilė, kas turi kantrybės, moka išlaukti, yra kupini ryžto siekdami savo šviesaus tikslo.

Dirbant su akmenimis vieniems žmonėms tinka vienokios praktikos, kitiems – kitokios, vienas žmogus naudosis vienokiais mineralais, kitas – kitokiais.

Tačiau visur būtina sąlyga – mineralas turi būti tikras ir kokybiškas, t. y. nedažytas, nekaitintas, neapšvitintas ir jokiu būdu ne imitacija. Pagal CIBJO reikalavimus, kurių laikomasi ir Lietuvoje, pardavėjas, prekiaujantis kaitintais ar kitaip paveiktais mineralais, privalo prie mineralo pavadinimo parašyti žodį „kaitintas“, „dažytas“, „sintetinis“ ir pan. Deja, Lietuvoje, ir ne tik joje, retai taip daroma. Įmonės, prisidengusios rimtais pavadinimais, be jokio sąžinės graužimo vietoj citrino pardavinėja kaitintą kvarcą (dažniausiai ametistą), dažytus agatus ir t. t. Gatvėse, mugėse pilna įvairiausių falsifikatų.

Problema ta, kad didelė dalis Lietuvos prekeivių pasitiki tiekėjais iš Čekijos, Lenkijos, Indijos, Turkijos, neduoda patikrinti savo prekių (galbūt nenori padidinti savikainos arba neturi kur, arba tiesiog nenori vargintis) geologams ar Lietuvos prabavimo rūmams, todėl mūsų rinkoje parduodama 40–60 procentų netinkamo produkto. Pavyzdžiui, viena įmonė mūsų juvelyrui pardavė meteoritą, kuris pasirodė esąs… akmens anglis; geroje juvelyrinėje parduotuvėje ramiai puikuojasi sintetiniai rubinai, smaragdai, cirkonai, turkio rekonstrukcija be jokių įrašų, kad jie yra sintetiniai ar rekonstruoti; rimtoje parodoje nefritas pristatomas kaip smaragdas…

Nebijant galima pirkti nebent ametistą (blogiausiu atveju įsigysite ametistinį kvarcą), rožinį kvarcą (tiesa, buvo atvejis, kai mugėje moteris vietoj rožinio kvarco nusipirko briaunotą švelniai violetinį stiklą), snaiginį obsidianą, tigro akį, rodonitą, malachitą, labradoritą (kol kas lyg ir nepadirbinėja). Dėl visų kitų mineralų garantijos nėra. Kalbant apie energiją, sintetinis akmuo bevertis. Jis neturi tų spindulių, kuriuos turi tikrasis. Įvairiais būdais paveikto akmens energija iškreipta, spinduliai nebesudaro tų kampų, kuriuos sudaro tikrasis mineralas. Tiesa, gražūs jie visi! Sintetiniai ir auginti akmenys paprastai nuostabiai skaidrūs, be jokio taškelio, debesėlio; dažytų akmenų spalvos sodrios, ryškios, kaip ir kaitintųjų. Jei reikalingas tik blizgutis, pirkite ir nešiokite, tačiau nesistebėkite, kad akmuo neatlieka savo funkcijos. Jeigu norite dirbti su akmeniu, naudokitės tik tikru, patikrintu atitinkamais prietaisais, o ne švytuoklėmis. Tad jeigu Jums rūpi ne tik išorinis akmens grožis, bet ir jo prasmė, naudingumas, galiausiai – jo dvasia, tęsiame pokalbį.

Agatai, kuriuos dažniausiai sutinkame, dažyti (tikrųjų spalvos nebūna ryškios). Dėl lazurito – geriausiu atveju galite gauti tikrą lazuritą, blogiausiu – mėlynai dažytą uolieną. Vietoj citrino galite nusipirkti kaitintą kvarcą, ametistą, vietoj mėnulio akmens – nuostabiai švarų ir gražų sintetinį opalą, vietoj opalo – baltąjį kvarcą ar chalcedoną, vietoj kvarcinės katės akies – įvairiomis spalvomis dažytą stiklą. Kalbant apie kalnų krištolą, geriausiu atveju įsigysite tikrą kalnų krištolą (jis būtinai turės ūką, intarpų, „snaigių“, taškelių ir t. t.), blogiausiu – stiklą arba specialų stiklą (prisiminkime krištolo indus ir t. t.). Dabar parduodama daugybė iš jo padarytų rutulių, piramidžių ir kitokios įrangos. Deja, retas pardavėjas sako, kad čia stiklas. Jie visi tai vadina krištolu. Apie tikrą turkį galima tik pasvajoti: geriausiu atveju gausite iš grūstų turkio miltelių, klijų ir kitų medžiagų padarytą produktą, blogiausiu – dažytą uolieną („voratinkliniai turkiai“) ar kaulą, gali būti ir dažytas hovlitas. Vietoj saulės akmens gali būti parduotas stiklas su vario drožlėmis. Tikri perlai, mūsų gemologų teigimu, nebeauga. Sąrašą galima tęsti be galo…

Trumpai aptarsiu labiausiai paplitusias manipuliacijas akmenimis.

Dažymas

Dažoma tiek akmens išorė, tiek visas akmuo. Kad dažai patektų į akmens poras, jis verdamas dažuose (pvz., „agatas“). Spalva gali būti suteikiama vakuuminiu būdu spaudžiant („turkis“). Dažymas gali būti kombinuojamas su kaitinimu („oniksas“). Indijoje ir Azijos šalyse dažnai naudojami dažyti taukai ar vaškas. Būdas – paviršinis. Primityvesnis dažymas nuvalomas acetonu, dar primityvesnis nusiplauna vandeniu (Egiptas, Tunisas).

Kaitinimas

Kaitinama, kai norima akmeniui suteikti spalvą (akvamariną paversti mėlynu, karneolį – raudonu), vieną akmenį paversti kitu (ametistą, dūminį kvarcą – „citrinu“) ar pagerinti akmens kokybę (pvz., gintaro). Šis metodas paprastai įeina į metodų kompleksą, gerinantį ir net visiškai keičiantį deimantų, safyrų, smaragdų, rubinų, aleksandritų kokybę.

Apšvitinimas

Apšvitinimas atliekamas radioaktyviais gama spinduliais: taip paprastas kvarcas virsta dūminiu kvarcu, šviesus topazas – mėlynu topazu, blyškus rožinis kvarcas – tamsesniu kvarcu, blyškus ametistas – tamsiu ametistu. Apšvitinimas nekeičia akmens intarpų, kaip tai atsitinka jį kaitinant. Tai dažniausiai daroma JAV.

Rekonstrukcija

Čia sujungiamos šlifavimo dulkės. Jos lydomos (gintaras) arba tiesiog kepamos (hematitas), klijuojamos jungiamosiomis medžiagomis (turkis, azuritas-malachitas). Toks hematitas turėtų būti vadinamas hematinu.

Imitacijos

Imitacijos atliekamos iš stiklo, keramikos, tvirtų cheminių junginių arba panašių mineralų. Rafinuotos imitacijos neturi natūraliems akmenims būdingų intarpų. Akmenų kaina paprastai priklauso nuo jų kokybės. Tad nereikėtų svajoti gerą smaragdą nusipirkti už 100 ar 200 Lt, o gerą ametisto, kalnų krištolo, citrino rutulį arba piramidę už 20–30 Lt. Brangiųjų akmenų rinkoje kainų diapazonas labai platus.

Tad pirkite akmenis iš patikimų pardavėjų, t. y. tų, kuriuos pažįstate ir žinote, kad jie Jūsų neapgaudinėja, arba pirkite kartu su tais žmonėmis, kurie išmano apie akmenis.

Audronė Ilgevičienė, „Žmogus“, 2001, Nr. 9 (74)